Co jeszcze robić?

Wycieczki piesze i rowerowe

Piękno natury

Gdzie zjeść

Zabytki

Wyjątkowa architektura ludowa

Zrób sobie tutaj bazę wypadową do zwiedzania Pogórza i Beskidu Niskiego

Ten przepiękny dom położony jest w północnej części Pietruszej Woli, jednej z wielu malowniczych miejscowości, na które składa się wiejska gmina Wojaszówka.

Wojaszówka znajduje się na terenie chronionym przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Jest szachownicą ziemi uprawnej, rzek, lasów i terenów pół-górzystych, po których rozproszone są domy o podobnej, drewnianej budowie.

W gminie Wojaszówce nie brakuje wspaniałych krajobrazów, świetnych szlaków pieszych i rowerowych oraz interesujących miejsc związanych z naturą, kulturą i historią. W pobliskim Krośnie i obszarze go otaczającym znajduje się duża ilość sklepów, restauracji i barów.

Zakupy, gdzie wyjść, gdzie zjeść

Krosno

Krosno ma duży rynek z kostki brukowej, stare kamienice, dwa średniowieczne kościoły i olbrzymi targ warzywny otwarty każdego ranka.

Rynek otacza wiele restauracji, kawiarenek i barów, o różnorodnych ofertach od kuchni włoskiej po arabską z dużą ilością miejsc siedzących na zewnątrz, dzięki czemu rynek szczególnie ożywa w lecie, gdzie mają miejsce różnorodne wydarzenia i festiwale, np. coroczny Festiwal Win Węgierskich.

Krosno znajduje się tylko 15 minut jazdy od chaty. Można też pojechać autobusem prosto na dworzec w Krośnie z przystanku spod przedszkola znajdującego się obok domu.

Basen we Frysztaku

Kompleks składa się z trzech basenów na świeżym powietrzu otwartych w czasie wakacji, w tym brodzika dziecięcego ze zjeżdżalnią, basenu sportowego i rekreacyjnego. Dookoła basenu rozpościera się duży trawnik, na którym można się opalać. Tylko dziesięć minut jazdy.

Browar w Wojkówce

To pierwszy browar w historii regionu i okazuje się być bardzo popularny i ceniony. Browar mieści się w stylowym budynku starej szkoły nad brzegiem rzeki Wisłok. Klienci mogą obserwować proces fermentacji w toku i skosztować produkt końcowy w barze browaru. Dostępne są też posiłki, a w lecie grille na tarasie z widokiem na rzekę. Browar znajduje się tylko 8 km od chaty (drogą) lub 6 km przez las.

Karczma Kamieniec

Karczma Kamieniec to wyśmienita przydrożna restauracja z przestrzennymi wnętrzami, barem i wieloma miejscami siedzącymi w dużym ogrodzie otwartym w lecie za restauracją.

Skosztuj najlepszych potraw tradycyjnej kuchni w tej łatwej do znalezienia restauracji na głównej drodze do Krosna, poniżej 10 minut jazdy od chaty.

Wycieczki piesze i rowerowe

Do twojej chaty należy 7 hektarów lasów i górskich pastwisk. Obok górskiego strumyka stworzyliśmy ścieżkę ciągnącą się pod górę wraz z rozmieszczonymi gdzieniegdzie ławkami. Po drugiej stronie drogi rozciąga się pod nieco mniej stromą górę piękny leśny szlak. Można też odbyć przyjemny spacer przez dolinę w stronę Rzepnika, w którym obok starej, zabytkowej cerkwi można znaleźć 500-letni dąb Jagiellon. W dalszej wsi Węglówce, 8 km, znajduje się jeden z 5 najstarszych dębów w Polsce, 800-letni Poganin.

Nieco dalej w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym znajdują się świetne szlaki piesze i rowerowe o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. Jeżeli miałbyś ochotę wypróbować któreś z nich, zapewniliśmy kilka rowerów górskich.

Sprzed domu można zacząć jadę okrężną ścieżką rowerową o długości 25 km. Z widokami na zamek Kamieniec oraz kilka starych kościołów i cerkwi, trasa prowadzi przez sąsiednią wieś, Rzepnik, Węglówkę, w której można znaleźć drugą na świecie kopalnię ropy naftowej (i najstarszą działającą) i wspomnianego już starego dęba, równinę w Odrzykoniu (mijając widok na ruiny Kamieńca), kaplicę w Bratkówce, wzniesienia w przysiółku Wólka, kończąc na zejściu z powrotem przez Rzepnik. Ta trasa zajmuje ok. 2.5 godziny rowerem. Zawiera ona wzniesienia do 370 m.

Jeżeli jesteś zainteresowany szlakami pieszymi, pięknym i dość prostym spacerem o długości 1.6 km jest spacer rozpoczynający się przy ruinach zamku Kamieniec (zobacz poniżej), ciągnący się przez lasy Odrzykonia. Zajmuje ok. 1.5 godziny i zawiera wzniesienia o wysokości do 150 m.

Przyroda i krajobraz

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy tworzą gęste lasy, bogata roślinność, dzikie łąki kwietne i górskie pastwiska. Stosuje się tu wciąż tradycyjne metody rolnicze. Pozwala to na rozwój bogatej fauny i flory, w szczególności rzadkich motyli, bocianów oraz różnych gatunków orła i sowy. Park jest także siedliskiem przynajmniej dziewięciu gatunków nietoperza. Na jego terenie można nawet spotkać rysia! Znajduje się w nim także duża populacja dzika. Sarny i jelenie wędrujące po Parku są częstym widokiem.

Karpaty to teren, na którym znajduje się jedna z największych populacji dzikich wilków i niedźwiedzi w Europie. W Polsce występują głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, pasie gór mającym swój początek 30 km stąd. Chata jest więc idealną bazą do odkrywania pobliskiej nienaruszonej przyrody. W zimie w regionie popularna jest jazda na nartach (najbliższy wyciąg w Gogołowie -- 15 km stąd), a w lecie -- wycieczki piesze i rowerowe, jazda konna i ogólnie rzecz biorąc powrót do natury. Niedaleko znajduje się także kilka miast uzdrowiskowych (m.in. Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój) oraz heritage sights zabytków, muzeów (Muzeum Podkarpackie w Krośnie) . Poszukiwania czas zacząć!

Kultura, architektura i historia

"Prządki" i Zamek Kamieniec

20 km od chaty położone są Prządki - unikatowy fenomen geologiczny, który tworzył się na przestrzeni ponad 55 milionów lat naturalnej erozji. Te spektakularne skały z piaskowca wznoszą się na ponad 20 m wysokości.

Utworzony w 1957, cały rezerwat Prządki ma ciągnące się przez kilka km szlaki piesze i rowerowe, a ponad skały wznoszą się piękne ruiny zamku Kamieniec, XIII-wiecznej twierdzy zbudowanej w celu ochrony Polski przed Rosją i Węgrami. Na Kamieńcu wzorował się Aleksander Fredro, gdy pisał swój słynny dramat na temat sporu o zamek, Zemstę.

Część zamku dostępna jest do zwiedzania wraz z niewielkim muzeum z eksponatami militarnymi, które pokazują historię twierdzy. Bar na terenie zamku jest świetnym miejscem na zatrzymanie się na coś do picia, co ma szczególnie niezwykłą atmosferę w letnie wieczory.

Rusińska architektura ludowa

Więcej przykładów prawdziwej rusińskiej architektury można znaleźć w pobliżu, tak jak np. piękną drewnianą cerkiew w Bonarówce, 9 km, czy kościół w Gogołowie, tylko 15 km.

Zalecamy wizytę w Parku Etnograficznym w Sanoku (58 km). Skansen zawiera ok. 200 oryginalnych rusińskich cerkwi i domów wydobytych z pobliskich terenów. Otwarty jest od 8 do 18. Inną atrakcją (30 km) jest skansen archeologiczny Karpacka Troja.

Rozpocznij rezerwację

Krok 1: Szczegóły rezerwacji

Wybierz datę przyjazdu
Wybierz datę odjazdu
Wpisz liczbę między 1 a 6

Krok 2: Dane kontaktowe

Wpisz swoje imię

Krok 3: Zostaw wiadomość

Dziękujemy za zapytanie

Musisz zmienić coś w formularzu, zanim będziemy mogli odebrać Twoje zapytanie o rezerwację

Naciśnij, żeby ponownie przejrzeć formularz

×

Dziękujemy za zapytanie

Twoje zapytanie zostało odebrane. Sprawdzimy dostępność w tym czasie i wkrótce prześlemy informaję mailową

OK

×

Dziękujemy za zapytanie

Trwa sprawdzanie, czy mamy wszystkie potrzebne informacje.
Proszę czekać...

TWOJE WCZASY W DREWNIANEJ CHACIE
SPĘDZANIE CZASU
DOJAZD